ISTA TÜRKİYE TAPINAK SANATLARI FESTİVALİ – MAYIS 2021 

Türkiye’nin ilk Tapınak Sanatları Festivali için 8-11 Mayıs 2021’de Fethiye, Kayaköy’de buluşuyoruz.

Bu festivalde dünyanın dört bir yanından eğitmenlerin katılımıyla harika ritüellerde, seremonilerde, derslerde, atölye çalışmalarında ve “tapınak gecelerinde” bir araya geleceğiz. 

Ve bunun yanında keşfedecek, öğrenecek, eğlenecek, dans edecek, coşacak, kutlayacak, gülecek, ağlayacak, büyüyecek, şifalanacak, hepsinden önemlisi el ele tutuşacak ve kucaklaşacağız. 

Bu festival tayfın her rengine, spektrumun her sesine, sesin her formuna, her insana, her cana, her ruha, her duaya, her şifaya açık olacak.

Aşıklar, garipler, kahinler, şairler, periler, sanatçılar, şifacılar, büyücüler, cadılar, müzisyenler, masalcılar, gezginler, tanrıçalar ve tanrılar ve tüm tapınak sanatçıları davetlimiz olacak.

İlahi Olanı, görünen ve görünmeyen tüm dostlarımızı, atalarımızı, bu toprakların atalarını, destekçi ruhları, hayata ve olana birlikte rehberlik, tanıklık ve hizmet için, dostluk ve kardeşlik için, sevgi için, aşk için bize katılmaya davet ediyor olacağız.

PEKİ NEDİR BU TAPINAK SANATLARI VE ISTA?

İnsan, varoluşunun en başından itibaren maddenin ötesinde var olanı, ruhani olanı araştırdı ve orada bulduğu bilgeliği maddesel dünyaya getirmek istedi. Bu yolla gizemleri çözmeyi, şifalanmayı, arınmayı, huzur bulmayı umdu. Kontrolcü, savaşçı, organize dinler dünyayı ele geçirmeden önce bunu doğayla doğrudan temas ederek ve ona saygı göstererek, ondan ilham alarak yaptı. Motivasyonu korku değil, sevgi ve bağlantı hissiydi. İnançlar birbiriyle barışık ve birbirleri arasında geçişkendi. Komşu kabilenin kartal tanrısına saygı göstermeniz kendi kabilenizin ağaç tanrıçasını kızdırmazdı.

İnsanlar ruhani olanın dışarıda değil içeride olduğunu ve ona ancak kendi içlerine dönerek ulaşabileceklerini keşfettiler.  Ama yine de bu içsel yolculuklarını kolaylaştıracak araçlar keşfettiler, teknikler ve sistemler geliştirdiler. Ve yaratımın ve doğumun gerçekleştiği rahme benzer şekilde ruhsal yaratımlarının ve doğumlarının gerçekleşeceği tapınaklar inşa ettiler. Kontrolcu ve zorlayıcı erkek tanrılar dünyaya egemen olmadan önce bu tapınakların neredeyse tamamı anaç, sevgi dolu; bereketli toprakların, aşkın, cinselliğin, doğumun, ölümün ve yeniden doğumun, sanatın ve estetiğin, güzel ve yaratıcı olan her şeyin sembolü ve koruyucusu olan tanrıçalara adanmıştı. Bu tapınaklarda büyük bir saygıyla kullanılan kutsal araçlardan biri de cinsel enerjiydi.

Ve şimdi tapınaklar yeniden doğuyorlar. Dünyanın her yerinde insanlar bir araya gelerek bu antik tapınakları yeniden inşa ediyorlar. Bu tapınaklar gizem ve antik bilgelik uygulamalarına ev sahipliği yapıyorlar.

Bu bağlamda Tapınak içsel yolculuğun gerçekleştiği yerdir. Bütün evren bir tapınak olabilir, dünya bir tapınak olabilir, içinde bulunduğunuz bina bir tapınak olabilir, evimiz bir tapınak olabilir, bedenimiz bir tapınak olabilir. Bir yerin bizim için tapınak olup olmamasını belirleyen şey bizim niyetimizdir. Tapınak sanatları da ruhsal yolculuğumuzda, tapınakta gerçekleştirdiğimiz her şeydir.

ISTA ise Uluslarararası Tapınak Sanatları Okulu’dur. Son 10 yılda gerçekleştirdiği yüzlerce eğitim ve festivalle dünyanın hemen her yerinde binlerce insana ruhsal yolculuklarında, değişip dönüşmelerinde, yenilenmelerinde ve yeniden doğmalarında yardımcı olmuş bir gizem okuludur.

Ayrıntılı bilgiye https://ista.life/about  adresinden ulaşabilirsiniz.

TEMA 

Tapınak sanatları, binlerce yıl önce Anadolu’nun büyük bölümünde Hititler ve bazı bölümlerinde Sümerler ve Babilliler tarafından yoğun bir biçimde uygulanmaktaydı,hatta belki de bu topraklarda doğmuştu. 

Şimdi bizler ISTA Tapınak Sanatları Festivali aracılığıyla bu sanatları Anadolu’ya geri getirmek ve tapınakları enerjisel olarak da olsa yeniden inşa etmek istiyoruz. Tanrıçalar ve Tanrılarda sembolize edilmiş bilgelik ve değerlerle bağlantı kurmaya, onları özümsemeye niyet ediyoruz.

Kybele’nin bereketini, İnanna’nın aşkını, Eleos’un şefkatini, Apollon’un şifacılığını ve sanatçılığını, Demeter’in toprakla bağlantısını… Bunları ve çok daha fazlasını, onların şifa veren, besleyen, büyüten İlahi güçlerini bedenlemek niyetimiz.

Bu bağlamda festivalimizin teması da “Anadolu’nun Tanrıça ve Tanrıları ile yeniden bağlantı kurmak ve onların üstün niteliklerini bedenlemek”.

Festival boyunca alanlarda, odalarda ve her yerde Anadolu’da var olmuş birçok Tanrıça ve Tanrı’ya dair bir şeyler bulacaksınız. Onlarla temas etme, onlara dair bilgi edinme, belki onları hissetme ve hatta bedenleme şansına sahip olacaksınız.

PROGRAM

Program kısa süre içinde burada yayınlanacaktır.

FESTİVALİN TAPINAKLARI VE DİĞER ALANLAR

Festivalde bereketin ve doğurganlığın sembolü, Anadolu’nun koruyucu Ana Tanrıçası Kybele’ye ve Sümerlerin aşk, cinsellik, bereket ve doğum Tanrıçası İnanna’ya adanmış iki tapınak ile 3 Antik Yunan Tanrıça ve Tanrısına adanmış 3 alan bulunacak. 

Bu alanlar merhamet, şefkat, hoşgörü Tanrıçası Eleos’a adanmış bir duygusal destek alanı; müzik, dans, gerçek, kehanet, şifa, ışık ve şiir tanrısı Apollon’a adanmış bir ana toplanma alanı ve toprağın verimliliğin ve hasadın tanrıçası Demeter’e adanmış küçük gruplarımız (pod) için bir buluşma alanı olacak.

Ritüeller, seremoniler, dersler, atölye çalışmaları ve tapınak gecelerini tapınaklarda gerçekleştireceğiz.

Duygusal destek için Eleos alanını kullanacağız.

Ana toplanma alanı Apollon’da canlı müzik eşliğinde dans edebilecek, oturup soluklanabilecek ve bir şeyler atıştırabileceğiz.

Demeter alanında ise kendi küçük gruplarımızla (pod) belirli zamanlarda bir araya geliyor olacağız.

EĞİTMENLER

Bu liste sürekli güncellenmektedir.

MEKAN

Türkiye’nin küçük ama dünyaca ünlü turistik kenti Fethiye günden güne Türkiye’deki ISTA ve Tapınak Sanatları etkinliklerinin merkezi haline geliyor. Kentin Telmessos adıyla, “Işıkların Toprağı” olarak kurulduğu ve Lidya döneminde kahinleriyle ünlü olduğu düşünüldüğünde aslında bu çok da sürpriz değil. 

Fethiye muhteşem doğası, denizi, koyları, güneşi, sakinliği ve huzuru ile adeta yeryüzündeki bir cennet. Bunun yanında Tlos Antik Kenti’nden Leoon Tapınağı’na, Gemile Adası’ndan Kayaköy’e kadar tarihi merkezleriyle Hitit’ten Osmanlı’ya üstünde yaşamış medeniyetlerin izlerini bugüne taşıyor.

Mekanımızın bulunduğu Kayaköy, 5 bin yıllık tarihi geçmişe sahip bir yerleşim. Rumlarla Türklerin asırlar boyu dostça ve kardeşçe yaşadığı köy UNESCO tarafından “Dünya Dostluk ve Barış Köyü” ilan edilmiş. Bunun yanında 1923 mübadelesiyle hem buradan göç etmek zorunda kalan Rumların, hem Selanik’teki yurtlarını terk ederek buraya gelmek zorunda kalan Türklerin acıları Levissi’nin, Kayaköy’ün havasına suyuna karışmış. Terk edilmiş durumdaki eski köyü ziyaret ederek buna tanıklık etmek, kalp açıklığıyla belki o insanlarla bağlantı kurmak mümkün.

Mekanımız Yeldeğirmeni Bungalow Otel 2009 yılında kurulmuş ve kurulduğu günden bu yana birleştirici, farkındalık artıcı, ruhsal çalışmalara ev sahipliği yapmış ve yapmaya da devam ediyor. Oldukça konforlu odaları, lezzetli ve bol çeşitli yemekleri, geniş etkinlik alanları ve yeşilin hakim olduğu atmosferiyle bu tarz etkinlikler için ideal bir mekan.

Mekana en yakın havaalanı olan Dalaman Havaalanı yaklaşık 56 km mesafede ve buradan yaklaşık 1 buçuk saatlik araba yolculuğuyla mekana ulaşılabiliyor.

Mekanlar ilgili detaylı bilgiye internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

ÜCRETLER

Fiyat listesini görmek için aşağıdaki butona tıklayın

FESTİVALİN BİR PARÇASI OLMAK İSTER MİSİN?

Sen de bu festivalin bir parçası olabilirsin

Müziğini paylaşabilirsin

Sanatını paylaşabilirsin

Ürünlerini standlarımızda satabilirsin

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Daha ayrıntılı bilgi ve kayıt için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Coffee Bean

CEM KUTUP

Mail : cemkutup@gmail.com

Mobile : +90 530 040 66 33

Coffee Bean

MURAD KELEŞOĞLU

Mail : info@anatoliantemple.org

Mobile : +90 532 276 28 98

UYARILAR

– Festivaldeki tüm çalışmalar İngilizce olacaktır. Her çalışmada gerek duyulduğu takdirde ardıl çeviri yapılacaktır. 

– Bazı etkinliklere katılmak için ISTA Seviye 1 eğitimini tamamlamış olmanız ya da festival sırasında birkaç kez verilecek olan 2 saatlik temel eğitimi almış olmanız gerekmekte 

– Bazı etkinliklerde opsiyonel olarak çıplaklık ve yakın dokunuş bulunabilir. Bununla birlikte rıza, sağlıklı sınırlar ve sağlıklı iletişim tüm ISTA etkinliklerinin temelinde yer almaktadır. Her zaman seçim hakkı size aittir ve kendiniz için doğru olanı yine kendinizin seçmesi doğrultusunda kolaylaştırıcılar size destek olacaktır.

– Bu festival duygularınızı harekete geçirme potansiyeline sahip içeriklere sahiptir. Her katılımcının süreci festival alanında diğer katılımcılarla birlikte gerçekleşen bireysel bir süreçtir. Kutsal cinsellik alanında sağlıklı bir biçimde yürümek belirli ölçüde kişisel sorumluluk gerektirmektedir.

 – Tehlike yaratabilecek bilinen kökleşmiş bir travmanız, istikrarsız ruhsal halleriniz ya da sağlık problemlerinizin varlığı durumunda festivale katılım konusunda sizlerden doktorlarınıza veya diğer uzmanlara danışmanızı rica ediyoruz. Eğer bunu yaptıysanız ve katılım konusunda onay aldıysanız, lütfen bunu bize de bildirin.

– Festival boyunca herkese açık alanlarda telefon ve kamera gibi görüntü ve ses depolama özelliği bulunan araçların kullanımı kesinlikle yasaktır. Bu tür araçlar rızası dışında kimsenin görüntüsü ve sesini kaydetmemek şartıyla odalar ve özel alanlarda kullanılabilir. Lütfen herkesin kendisini açıkça ve korkusuzca ifade edebilmesine ve kendisini özgür hissetmesine bu kurala uyarak siz de yardımcı olun

– Festivalde alkollü içecek servisi yapılmayacaktır. Festival süresince festival alanında alkol ve ruh halini değiştiren maddelerin tüketimi kesinlikle yasaktır.

– Festivalde profesyonel fotoğrafçılar görev alacaklardır. Eğer fotoğraf ve videolarda bulunmak istemiyorsanız bunu festival tamamlanana kadar bu konu için görevlendirilmiş asistanlara bildirebilirsiniz.

– Festivale evcil hayvanlar kabul edilemeyecektir.